Вибір віника для походу в лазню

Ті, хто ніколи не був у слов`янській лазні, можуть помилково припускати, що віник створений для гри у вигляді биття один одного. Насправді ж банний віник – це засіб для масажу шкіри та нагнітання жару в парилці.

Банні віники виготовляються з трав’яних рослин, деревних чагарників та деяких видів листяних дерев. Кожен віник має свої цілющі властивості залежно від матеріалу, тому при виборі віника слід враховувати особливості організму та стан здоров’я.

Види банних віників

Дубовий віник. Цей віник підійде людям із жирною шкірою. Масаж таким віником зробить шкіру більш пружною та матовою, крім того він має протизапальну дію. Також рекомендується людям, схильним до гіпертонії: дубовий аромат перешкоджає підвищенню артеріального тиску під час перебування у парній лазні. Дубовий відвар використовують при надмірній пітливості ніг, а також при деяких захворюваннях шкіри.

Березовий віник. У листі берези містяться провітамін А, вітамін С, ефірні олії. Віник з берези має антисептичну дію, сприяє швидкому загоєнню саден, подряпин, очищає шкіру, що схильна до висипань, робить її еластичнішою. Також допомагає при болю та ломоті у м’язах після фізичного навантаження. Ще одна особливість березового віника – його пари розширюють дрібні бронхи, що сприяє покращенню вентиляції легень. Такий віник незамінний для курців і людей, які страждають на бронхіальну астму.

Липовий віник. Має сечогінний ефект, усуває головний біль, посилює потовиділення, має антисептичну, жарознижувальну та бронхорозширювальну дію. Масаж липовим віником – чудовий засіб при застудних захворюваннях.

Хвойний віник. Хвойні гілки корисно додавати у віники з дуба чи берези. Перед використанням потрібно запарювати в окропі протягом 10-15 хвилин. Настій хвойного віника можна використовувати і для поливу каміння, і для миття.

Вільховий віник застосовують при ломоті в суглобах та м’язах, а також при застуді.

Евкаліптовий віник. Найчастіше застосовується на Кавказі. У листі евкаліпта міститься від 1 до 3 відсотків ефірної олії. При захворюваннях верхніх дихальних шляхів найкращий засіб – інгаляція з евкаліптовим віником. У парній його притискають до обличчя та дихають парами евкаліпта протягом п’яти хвилин. Один із недоліків цього віника – за рахунок занадто тонких, гнучких гілок і довгого листя він складний в управлінні під час масажу.

Кропивний віник. Використовується досить рідко. Застосовується при ломоті та болі у м’язах та суглобах після фізичного навантаження, а також для лікування подагри, радикулітів, ревматизмів. При регулярному використанні знімає нервову напругу та знижує артеріальний тиск. Паряться кропив’яним віником тільки після розігріву тіла, легкими помахами: при надмірному «хлестанні» він швидко стає непридатним.

Віник з трави пижми і листя горобини. Чинять збуджуючий ефект на нервову систему, усувають розслаблюючий ефект банних процедур, тонізують організм. Саме тому ці віники успішно застосовують у першій половині дня.